FANDOM


Niepełna jeszcze historia Interlandu:

 • około 12 wieku przed rozpoczęciem rachuby dni: Przodkowie Interlandczyków docierają do Zachodnich Wysp. Niewiele wiemy o życiu protoplastów mieszkańców Zachodnich Wysp, prawdopodobne natomiast, że dotarli oni z centralnej Keltii przez wybrzeża Jeziora Cieruskiego i wymieszali się z miejscową ludnością, wywodzącą się ze starożytnego państwa o podobnej do Interlandu nazwie. O
 • ok. 1 wieku p.r.r.d.: Opanowanie całych Wysp Zachodu przez Ojców Założycieli.
 • Pierwszy rok rachuby (1 RR): Nikoleon z Xerny rozpoczyna spisywanie w piśmie fonetyczno-ideograficznym Kroniki Wysp Zachodu; lata liczy od roku rozpoczęcia spisywania zdarzeń.
 • 3 RR: Przechodzący obok wysp uskok tektoniczny niszczy Valarion - stolicę jednej z wysp. Straty są ogromne, Nikoleon wspomina, że jedyną budowlą ostałą w mieście była Stara Świątynia, budowla z czasów przedinterlandzkich o nieznanym pochodzeniu i znaczeniu.
 • 5 RR: Kolejne trzęsienie Ziemi nawiedza Wyspy Zachodu. Zniszczeniu ulega niemal całe Niki, stolica całego Księstwa. Wybucha krwawo zdławiony bunt mieszkańców Czarnej Wyspy .
 • 6 RR: Grupa śmiałków pod dowództwem Klifona z Naine, leżącego nieopodal Niki wyrusza wraz z rodzinami na wschód i północ od Valarionu. W czasie sztormu zatonął jeden ze statków, Kwiecie Długiej Wyspy. Sześćmiesięcy po wyruszeniu wyprawa dociera do Nowych Ziem - dzisiejszej Wyspy Bazaltowej, Zakładają wioskę Gąszcz (Gus'c'), która z czasem przeradza się w ważny port na szlaku morskim do Wysp Zachodu.
 • 17 RR: Założona zostaje Osada, wioska na drugim końcu wyspy, do której dotarli.
 • 24 RR: Ostatnie wpisy w Kronice Nikoleona. Autor umiera najprawdopodobniej ze starości na wyspie Nemos.
 • 37 RR: Odbudowane zostają Niki i Valarion. Przy rekonstrukcji wielu budowli pracują architekci nowych stylów, miasta zyskują kolorowe, pogodne oblicze. Styl przypomina klasyczny styl przedinterlandzki, późniejsi krytycy sztuki nazwą go więc klasycystycznym.
 • 53 RR: Zostaje zbudowany Nowograd, fort wojskowy na jednej z pięciu małych wysepek przy brzegu Nowokrainy. W 79 RR Nowograd przekształcono w osadę, a w 173 uzyskał prawa miejskie.
 • 88 RR: Kilkuosobowa rodzina, której głową był niejaki Abram z Monyry, wyrusza na pokładzie swej łodzi by osiąść na niezamieszkałej dotąd wyspie. Z czasem dołączają do nich inni rybacy i rolnicy, aż po stu siedemnastu latach, w 205 roku, osada Abramowice uzyskuje prawa miejskie.
 • 272 RR: Wojna między Starymi a Nowymi Ziemiami po tym, jak władcy wysp Zachodu zażądali lennej daniny od bogacących się miast Wyspy Bazaltowej i Nowokrainy.
 • 275 RR: Po trzyletniej wyniszczającej wojnie potomkowie dawnych osadników decydują się na fortel. W czasie bitwy morskiej w Zatoce Peanów Wyspy Bazaltowej Petri Nowokraj zarządza odwrót by na odcinku zaledwie dwóch kilometrów zawrócić wszystkie łodzie i dać sygnał do abordażu. W bitwie giną przywódcy flot Zachodu, w tym lord Minos, władca Czarnej Wyspy. Bitwa przechyla szalę zwycięstwa na stronę Peannenów, jak potem nazwano oddziały walczące w tamtej bitwie.
 • 276 RR: Wojna zbliża się ku końcowi. W dwieście trzecim dniu roku zostaje zgładzony Nortis, książe Niki i Wysp Zachodu. Następca Nowokraja, Triglaw, który dowodził zamachem, proklamuje republikę i rozsyła posłów by zebrali po trzydzieści trzy osoby z każdej większej zamieszkanej wyspy i po dwie z każdej mniejszej społeczności na pierwsze Zgromadzenie. Zgodnie z wolą Triglawa, W ostatni dzień roku na placu rynkowym Niki zebrało się dwieście czterdzieści dziewięć posłów, którzy proklamowali powstanie Pierwszej Republiki Interlandu.
 • 277 RR: Triglaw umiera na rzadką i bolesną chorobę, najprawdopodobniej dżumę lub cholerę. Jego ostatnią wolą jest zwołanie rady mędrców, która przekazując młodszym pokoleniom swoją wiedzę, zgłębiłaby wiedzę nad jego chorobą, by już nikt nie cierpiał mąk, które on sam przeszedł. Tak powstaje Uniwersytet Nikiański, najstarsza uczelnia w Interlandzie.
 • 312 RR: Uniwersytet Nikiański, prócz nauk humanistycznych, takich jak medycyna, prawo czy historia zaczyna interesować się machinami cechu rzemieślników z Abramowic, którego najzdolniejszym członkiem był Lenart z Letońska (dziś Letnisko). Wynalazł on prawdopodobnie bicykl, choć uważał, że bardziej efektywne byłoby jeżdżenie na jednym kole, to jednak jest to niemożliwe z powodu utraty równowagi (dziś wiemy, że nie tylko artyści cyrkowi, ale i technologia jest w stanie utrzymać pojazd jednokołowy w stanie stabilnym), a także interesował się właściwościami żyroskopu. Wśród jego notatek można także znaleźć rysunki machin oblężniczych, także przypominających ludzi automatycznych halabardników, dokładne ustawienia skrzydeł ptaków podczas lotu i przekroje anatomiczne, jednak co do tych ostatnich istnieją hipotezy mówiące, że są one późniejszymi kopiami na starym pergaminie.
 • 437 RR: Klęska huraganów nawiedza wschodnie wybrzeże Interlandu. Tonie wiele statków, w tym przewożąca wczesnointerlandzkie dzieła sztuki "Perła Xerny". Do dziś nie udało się odnaleźć ani okrętu, ani jego cennego ładunku.
 • Pierwsza połowa VI wieku rachuby dni: Interland nawiązuje handel z innymi narodami nad Morzem Sztormów i Morzem Więzów.
 • VI-VII wiek rachuby dni: Niedawne odkrycie praw rządzących elektrycznością pozwoliło na rozwój przemysłu. Odkrycie powiązania z magnetyzmem pozwoliło na zbudowanie pierwszego silnika elektrycznego, na parę lat przed wynalezieniem machiny parowej. Ta kilkuletnia przewaga zdystansowała technologicznie silniki spalinowe i parowe, a odkrycie zjawiska fotoelektrycznego uwolniło niespożyte zasoby energii Atosa, słońca Mikry. Czysta, wręcz darmowa energia ułatwiła dostęp do czystej wody i zdrowej żywności wielu ludziom.
 • VII wiek: Ożywiona wymiana handlowa sprowadza nowinki technologiczne i egzotyczne dobra do Interlandu. Statki handlowe Armady Zachodu przyniosły gigantyczne zyski skarbowi Republiki. Prowadzone są eksperymenty z transportem dóbr drogą powietrzną, jednak po wielu katastrofach prototypów podłużnych balonów zaprzestano prób.
 • Pod wpływem mody na własną wynalazczość pod koniec VII wieku wielu amatorów próbowało wzbić się w przestworza na zbudowanych własnoręcznie skrzydłach. Wielu z nich traci życie. Ostatecznie problem lotu rozwiązuje teoretycznie Tormyr Lilienthal, a jego prace znajdują zastosowanie w tworzeniu machin latających cięższych od powietrza.
 • 711 RR: Na skutek coraz większej autonomii i rosnącego zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego Republiki Armada Zachodu zostaje upaństwowiona, po czym rozwiązana. Okręty Armady przeszły na własność skarbu państwa, a niektóre z nich pływają do dziś.
 • 733 RR: Wynaleziono pierwszą maszynę liczącą bazującą na pomysłach inżyniera z siódmego wieku, Karola Babicza. Mechaniczny kalkulator udoskonalono w 758 stosując krzemowe płytki zwane tranzystorami i elektryczne wejście i wyjście, tworząc pierwszą w pełni elektroniczną maszynę liczącą.
 • 737 RR: Pierwsze zastosowania maszyny liczącej: wyliczanie drogi podejścia samolotów na lotnisku w Nowogradzie przy silnym wietrze.
 • 760 RR: Numeryczna prognoza pogody: na podstawie równań pogodowych ustalono pierwszą prognozę pogody dla całego Interlandu. Przewidywano deszcze na całym archipelagu Wysp Zachodnich w ciągu następnych 24h. Sprawdzalność wyniosła około 40% dla temperatury przy odchyleniu standardowym 5 stopni Celsjusza i 60% dla opadów.
 • 778 RR: Odkrycia Mentlowicza w dziedzinie niskich napięć spowodowały, że inżynierowie byli w stanie umieścić bardziej rozbudowane układy elektroniczne na mniejszej powierzchni. Postęp w miniaturyzacji oznaczał coraz wydajniejsze komputery.
 • Lata 60.-70. VIII wieku: Coraz bardziej widoczny bunt młodzieży przeciw dorosłym, wybucha "rewolucja obyczajowa", głosząca z początku powrót do natury i odrzucająca technologię, stopniowo "oswajała się" jednak z wizją technologicznie "ulepszonego" świata.
 • Lata 80. VIII wieku: Rewolucja obyczajowa spowodowała rozkwit kultury masowej, muzyki, filmów. Coraz tańsze i bardziej rozwinięte maszyny liczące ułatwiły pracę i przekształciły się w multimedialne, wielofunkcyjne urządzenia, które można było znaleźć w wielu domach. Na koncerty popularnych zespołów przychodzą już nie setki, a tysiące wielbicieli. W 789 otwarto amfiteatr Niki, kopię starożytnego Teatru z XV wieku przed rozpoczęciem rachuby dni. Kształt ściętego stożka sprawiał, że głos rozchodzi się po całej widowni idealnie, eliminując potrzebę stosowania zbyt mocnego nagłośnienia w centrum miasta.
 • 792 RR: Przeglądając notatki na strychu, inżynier elektroniki Jeremi Tesla znalazł rękopis popełniony najprawdopodobniej przez jego dziadka, Ocianina Mikołaja Teslę, dotyczący zagadnienia indukcji magnetycznej. Razem z kolegami z Uniwersytetu w Nowogradzie zbudował działający prototyp urządzenia przesyłającego energię na odległość około 5 metrów bez medium transmisji (przewodnika) przy stracie około 50%. Otworzyło to drogę do dalszego rozwoju energetyki i wyższych technologii w Interlandzie.
 • 800 RR: Uroczystości rocznicowe ku czci Nikoleona. Odsłonięto jego pomniki równocześnie w samo południe w Nowogradzie, Niki i jego rodzinnej Xernie. Jego wkład w poznanie historii pierwszych lat państwowości Interlandu jest zgodnie oceniany jako niezmiernie cenny przez wszystkich historyków kraju.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki