FANDOM


Segali - miasto portowe w Dreamlandzie, prowincja Zjednoczone Księstwo Furlandii i Luindoru, na Wielkiej Furii.

Położenie

Segali jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym całego Palatynatu Furlandii – przez miasto przebiegają ważne drogi i linia kolejowa. Miasto posiada znaczących rozmiarów port, któremu w Furlandii dorównuje jedynie ten położony po drugiej stronie Morza Zdradliwych Wód – w Alhambrze. Miasto leży nad Zatoką Segalijską na Pomorzu Wsuniętym.

Historia

Segali jest najstarszym miastem Furlandii. Jego nazwa wywodzi się od plemion, które osiedliły się na mniej więcej 4 tys. lat temu na obszarach południowo-wschodniej Wielkiej Furii. Segalijczycy organizację plemienną zamienili na państwową przez mariaż dwóch rodzin: Segali i Trebun. W 1.697 r. p.n.e. powstało państwo Segali z stolicą o tej samej nazwie. Przez wieki rozkwitało, z małą przerwą, kiedy trzęsienie ziemi na dnie Morza Samantyńskiego wywołało falę tsunami pustoszącą południową, gęsto zaludnioną część wyspy. Po tej tragedii przez wieki był spokój. W czasie II wojny furlandzkiej i zaboru lardyjskiego miasto podupadło. Ponowny rozkwit przeżyło w czasie, kiedy było księstwem, i jeszcze późniejszym. Jednak po wybuchu wojny z Weblandem stało się centrum mobilizacyjnym.  Furlandczycy zaciekle bronili miasta w latach 1873-1874. W czasie ostrzałów Weblandczyków pewna część zabytków różnych okresów historycznych legła w gruzach. Dzisiaj miasto rozwija się stabilnie.

Obszar i dzielnice

Segali ma 30 km². Znajduje się pod zarządem Komesa Furlandii. Miasto podzielone jest na 7 dzielnic: Stare Miasto, Kurort, Kuter, Manufakturę, Nowobogacka, Prawy Brzeg i Zacisze.

Turystyka

Segali jest miastem z ogromnym bagażem historycznym. Tradycja zderza się w nim z nowoczesnością. I na nią właśnie Segali stawia. Będąc pionierem industrializacji wyspy jest jednym z największych ośrodków przemysłowych – przeważa tutaj przemysł hutniczy, stoczniowy, maszynowy, ale i spożywczy. Handel znajduje tutaj także dogodne warunki rozwoju z uwagi na tranzytowy charakter miasta. Pod względem komunikacyjnym jest najbardziej obciążonym polis. Posiada znaczący port morski.

Miasto posiada kilka ważnych atrakcji turystycznych. Są nimi: stara twierdza z okresu wczesnego średniowiecza, która wymaga gruntownej renowacji, Pałac Forty (XIV w.), Rynek z Ratuszem (XII w.), Plac Wolności z Pomnikiem Gen. Dantona (XIX w.). Do pozostałych atrakcji turystycznych zalicza się obiekty aktywnej rekreacji i wypoczynku: przystań żaglowców, kompleks sportowy (piłka nożna, pływanie, strzelectwo, tenis) jak i skocznie narciarskie czy tory jeździeckie. Niewątpliwie oferta turystyczna jest bogata i warto w swojej wędrówce po Furlandii zahaczyć o Segali.

Linki

Oficjalną stroną miasta jest witryna z pod adresu: http://dreamland.net.pl/furlandia/segali/.