FANDOM


SS Nordic - statek parowy z początku XX wieku, pływający pod banderą Republiki Muratyki. Wiernie służył jako statek pasażerski, a następnie jako statek wojskowy oraz szpitalny. Jego nazwa pochodzi od położenia geograficznego stoczni, w której został wykonany (Stocznia Kostrzyńska). Został zbudowany na polecenie głównego muratyciego armatora Muratican Shiplines.


Historia

Pierwsze wodowanie SS Nordic zaliczył 13 lutego 1912 roku, a oddany został do użytku 27 czerwca 1913 roku. Jego dziewiczy rejs na trasie Kostrzyń-Port Arthurburg odbył się już 13 lipca 1913 roku, w którym pobił rekord prędkości, osiągając prędkość aż 31 węzłów. Po wybuchu I wojny muratyckiej w lutym 1914 roku został przerobiony na statek wojskowy. Od tamtej pory nosił nazwę "WSP Nordic", gdzie skrót "WSP" oznacza "Wojskowy Statek Parowy". Po udanych 2 miesiącach służby jako statek wojskowy, ze względu na małą ilość statków szpitlanych i dużą ilość rannych, WSP Nordic został przerobiony na "WSSZ Nordic" czyli "Wojskowy Statek Szpitalny". Po zwycięstwie wojsk muratyckich we wrześniu 1914 roku został z powrotem przerobiony na statek pasażerski "SS Nordic".

Katastrofa

Ostatnim i felernym rejsem statku SS Nordic był rejs na trasie Kostrzyń-Dwumiasto dnia 23 czerwca 1915 roku, wtedy to, przekraczając Cieśninę Bialeńską, wpłynął na nie rozbrojoną jeszcze minę umelską i zatonął w kilkanaście minut. SS Nordic wpłynął na minę o godzine 13:22, a pod wodą znalazł się o godzinie 13:56. Zginęło wówczas 1934 osoby z 2034 na pokładzie. Śmierć poniósł także jeden z najznakomitszych kapitanów muratyckich - Wiktor Kacparew. Historycy do dziś głowią się dlaczego nie udało się uratować większości pasażerów ze statku. Odpowiedź wg. nich, jest bardzo prosta. Twierdzą oni, że pasażerów nie udało się uratować ze względu na niewystarczającą liczbę łodzi ratunkowych. Odpowiedzi na to pytanie nadal szukamy.

Galeria