FANDOM


Piesek (Pupilek) scholandzki, drapieżny ssak lądowy z rodziny pupilowatych, wielkością zbliżony do kota domowego, prawdopodobnie daleko spokrewniony z psowatymi, choć zupełnie do nich niepodobny. Swoją nazwę ludową zawdzięcza bardzo sympatycznemu wyglądowi. Żywi się drobnymi zwierzętami, najchętniej ptactwem, jego przysmakiem są ptasie jaja, które wyciąga z gniazd na najwyższych nawet drzewach. Ponieważ jednak "odkrył" dla siebie także kurniki, jest często zwalczany przez scholijskich i darejskich rolników.

Piesek scholandzki, mimo że jest naturalnym wrogiem ptaków, sam często pada ofiarą potężnego kukuła inkaskiego. Te ostatnie tak zasmakowują sobie w delikatnym mięsie pieska, że migrują co roku do Scholandii, aby się nim żywić.

Piesek żyje na terenie Scholii i Darei, w gęstych lasach. Populację ocenia się na 60 – 80 tys. osobników. Objęty częściową ochroną na całym obszarze występowania, całkowitą na terenie Scholijskiego Parku Narodowego.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki