FANDOM


Jelonek tomanijski
Systematyka
Domena eukartiony
Królestwo Zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Rodzina jelonkowate
Gatunek Jelonek tomanijski
Występowanie
Scholandia

Jelonek tomanijski (Łac. Lucanus tomanus) - przedstawiciel chrząszczy z rodziny jelonkowatych. Żyje w lasie na wyspie Tomanii. Jest chroniony z racji występowania na tamtejszym Tomanijskim Parku Narodowym, na terenie prowinzji Arden i Inselii


Wygląd Edytuj

Ciemnobrązowy, o metalicznym połysku pancerz. Osiąga do 15 cm długości. Nazwę zawdzięcza charakterystycznym żuwaczkom u samca w kształcie poroża, którym walczy z innymi samcami o możliwość zapłodnienia samicy. Używa ich również do ścinania liści. Samica ma żuwaczki normalnej wielkości. Posiadają oprócz pancerza drugą parę skrzydeł, która umożliwia lot.


Rozmnażanie Edytuj

Wiosną samce jelonków walczą o względy samic. Jeśli któryś wygra, wiąże się z samicą. Samica zajmuje sie poczwarkami, a samiec donosi do nory wykopanej w ziemi pokarm. Są to głównie liście. Samica dzieli sie pokarmem z poczwarkami, oraz posila sie sama.

Stan wiedzy Edytuj

Wiedza na temat jelonka tomanijskiego wymaga całorocznej obserwacji. Obecnie nie jest takowa prowadzona, a gatunek został po raz pierwszy opisany przez Mardreda Jakuba Kwiatkowskiego podczas jego jednodniowej wyprawy na Tomanię.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki