FANDOM


Kultura Iwaya to najstarsza kultura ziem obecnego Słomagromu. Powstała nad rzeką Majaka około 677 p.r.z. Do dziś nie jest w pełni znana. Prace wykopaliskowe potwierdziły przekazy o wielu niewielkich miasteczkach połączonych systemem dróg. Odkryto również ślady dość dobrze rozwiniętego systemu kanałów nawadniających pola uprawne, co może świadczyć o wysokim poziomie rozwoju. Niestety nie wiadomo nic o życiu codziennym tych ludzi, o tym jak się ubierali ani kto i jak sprawował tam władzę. Najwięcej udało się dowiedzieć o wierzeniach Iwaya. Ich religia była monoteistyczna i opierała się na bogu zwanym Baradagi. Wiadomo, że iwayanie podczas rytuałów ubierali białe szaty i zakładali maski. Kapłan odprawiał ceremonię przed wielkim pomnikiem Baradagiego (zachował się on do czasów współczesnych). Prawdopodobnie składano mu też ofiary ze zwierząt. Nie wiadomo jednak dokładnie czym był ten Baradagi, według ustaleń był wyobrażeniem gigantycznego jaszczura żyjącego w niewielkim jeziorze Kitamiri. To właśnie nad brzegami jeziora znaleziono najwięcej rytualnych przedmiotów i maskę. Nie wiadomo też jaka była przyczyna zniknięcia Iwaya. Istnieją różne hipotezy, ale najbardziej prawdopodobna jest ta o kataklizmie. Być może trzęsienie ziemi, powódź lub tornado uderzyło w kulturę Iwaya na tyle mocno, że do dziś zachowało się tak niewiele z ich dziedzictwa.

ZdjęciaEdytuj

Zobacz teżEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki